QR Kod

Historia rozwoju kodu QR

Kartografia piksograficzna - kartopiksograficzny zapis komputerowych baz danych QR Maps Pixel cartography - cartopixographic record of computer databases QR Maps
 
DENSO WAVE INCORPORATED
część grupy Toyota, jest światowym liderem w dziedzinie technologii automatycznego rejestrowania danych i wynalazcą QR Code®. Technologia kodów QR DENSO jest niekwestionowanym standardem przejścia ze świata analogowego do cyfrowego. Kolejna technologia DENSO, SQRC®, to jedyny na świecie kod kreskowy 2D zgodny z ISO / IEC18004.

Kody QR zastąpią kreskowe kody EAN

 

QR Code jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy DENSO WAVE INCORPORATED w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

QRコード、iQRコード、SQRC、フレームQRは(株)デンソーウェーブの登録商標です。

Cyfrowe Logo Polski

W 1994 r. Miało miejsce wydarzenie, które całkowicie zmieniło pojęcie odczytu kodu, czyli pojawienie się systemu QR Code.
Został opracowany przez inżynierów pracujących dla DENSO WAVE. Masahiro Hara, który przejął inicjatywę w rozwoju, opowiedział o swojej tajnej historii, a Atsushi Tano, który zajmuje się rozwiązaniami systemowymi, oferując usługi / systemy wykorzystujące kod QR, opowiedział o wizji przyszłości.

Masahiro Hara
Dyrektor Generalny / Dział
Inżynierii 2 Dział Inżynierii 2, AUTO-ID BU

System kodów QR powstał na podstawie wniosków z naszych zakładów produkcyjnych.

W latach 80-tych system kodów kreskowych był wykorzystywany w wielu dziedzinach, w tym w przemyśle produkcyjnym, dystrybucyjnym i detalicznym. Hara mówi: „W latach 90. ze względu na przejście od masowej produkcji jednego rodzaju produktu do bardziej elastycznej produkcji wymagana była bardziej szczegółowa kontrola produkcji w zakładach produkcyjnych, w związku z czym konieczne było opracowanie kodu kreskowego o zwiększonej wydajności . ”
W 1992 r. Masahiro Hara, który był zaangażowany w rozwój skanerów kodów kreskowych i urządzeń do optycznego rozpoznawania znaków (OCR) w Denso, został poproszony przez zakłady produkcyjne o opracowanie skanerów kodów kreskowych, które mogłyby szybciej odczytywać kody kreskowe.

W tym czasie na polu produkcyjnym uzupełniono ograniczenie wydajności systemu kodów kreskowych poprzez użycie więcej niż jednego kodu kreskowego w tym samym czasie. Ponieważ jednak każdy kod kreskowy może przechowywać tylko około 20 znaków alfabetycznych, pracownicy musieli skanować aż około 1000 kodów kreskowych dziennie, co czyni pracę mniej wydajną, wbrew zamierzonemu.

Początkowo Masahiro Hara próbował odpowiedzieć na wymagania w terenie, ulepszając skanery kodów kreskowych; zaczął jednak odczuwać ograniczenia systemu kodów kreskowych. Co więcej, właśnie w tym momencie, ponieważ produkty były coraz mniejsze, konieczne było stworzenie kodu, który można wydrukować na mniejszym obszarze.

„Opracujemy kompaktowy kod, który może przechowywać więcej informacji, w tym znaków kanji i kana, a jednocześnie może być odczytywany z większą prędkością.” Hara postanowił opracować nowy system kodów.

Zespół programistów z tylko dwoma członkami

W przypadku kodów kreskowych informacje mogą być kodowane tylko w kierunku poprzecznym (jeden wymiar), natomiast w przypadku kodów 2D informacje mogą być kodowane zarówno w kierunku poprzecznym, jak i wzdłużnym (dwa wymiary).
Zespół programistów pod kierownictwem Masahiro Hara zaczął opracowywać nowy system kodów 2D z zaledwie dwoma członkami.
Najtrudniejszym problemem dla zespołu programistów było jak najszybsze odczytanie kodów 2D; skanerom trudniej jest rozpoznać lokalizację kodu 2D niż kodu kreskowego.
Pewnego dnia Hara wpadła na pomysł dodania do kodu informacji wskazujących jego lokalizację, co może rozwiązać ten problem.

Na podstawie tego pomysłu utworzono wzorzec wykrywania pozycji, umieszczony w trzech rogach każdego kodu. Spodziewał się, że poprzez włączenie tego wzorca do kodu 2D skaner może dokładnie rozpoznać kod, a tym samym odczytać go z dużą prędkością.

Opracowanie kształtu wzorca wykrywania pozycji było jednak niezwykle trudne, ponieważ gdy podobna figura znajdowała się w pobliżu kodu, wzorca nie można było dokładnie rozpoznać. Aby zapobiec fałszywemu rozpoznawaniu, wzór wykrywania pozycji musiał mieć unikalny kształt. Członkowie zespołu projektowego rozpoczęli wyczerpujące badanie stosunku białych i czarnych obszarów na zdjęciach i postaciach wydrukowanych na ulotkach, czasopismach, tekturach falistych i innych dokumentach po zredukowaniu ich do wzorów z czarnymi i białymi obszarami. Nadal badali liczne druki w dzień iw nocy, a w końcu zidentyfikowali proporcje, które najmniej pojawiły się na drukach. To było 1: 1: 3: 1: 1.

W ten sposób określono szerokości czarnych i białych obszarów we wzorze wykrywania pozycji, a skanery stały się w stanie wykryć kod niezależnie od kąta skanowania, znajdując ten unikalny współczynnik.

Po półtora roku od rozpoczęcia projektu programistycznego, w wyniku wielu prób i błędów, z powodzeniem opracowano system QR Code, zdolny do przechowywania około 7 000 cyfr z dodatkową możliwością kodowania znaków Kanji. Ten kod może przechowywać dużą ilość informacji, a jednocześnie może być odczytywany z prędkością ponad 10 razy większą niż inne kody.

Kod QR, który pojawia się w terenie

Dwuwymiarowe kody istniały jeszcze przed opracowaniem systemu QR Code; system QR Code ma jednak wyjątkową zaletę – wyjątkowo odpowiedni do zastosowania w terenie.
Po pierwsze, kod QR jest odporny na zabrudzenia i uszkodzenia, co jest zaletą w zakładach produkcyjnych, które są wrażliwe na olej lub inne zabrudzenia. Dokumenty wymieniane na polach produkcyjnych są często poplamione z powodu smaru i tym podobnych. Podczas gdy skanowane kody kreskowe nie mogą być odczytane przez skanery, kod QR z funkcją korekcji błędów może być dokładnie odczytany, nawet jeśli kod jest częściowo zabarwiony / brakuje.

Następnie kod QR jest łatwy do odczytania.
Kąty skanowania różnią się, gdy kody są skanowane ręcznie za pomocą skanerów mobilnych, a kody części na liniach produkcyjnych są skanowane mechanicznie. Z tego powodu, aby kody były odczytywane szybko, pozycja każdego kodu musi być dokładnie rozpoznana. Ponieważ każdy kod QR ma trzy wzorce wykrywania pozycji, jego pozycja może być poprawnie rozpoznana.

 

Podstawowe technologie użyte do stworzenia kodu QR,
który będzie wykorzystywany w najnowszych produktach

DENSO WAVE produkuje skanery kodów kreskowych i dostarcza je producentom i innym firmom od początku lat 80. „Do tego czasu byliśmy zaangażowani w opracowywanie technologii do rozpoznawania kodów kreskowych, OCR i rozpoznawania fonetycznego. Z tego powodu zgromadziliśmy już technologie przetwarzania obrazu, dekodowania i rozpoznawania znaków. Właśnie dlatego mogliśmy z powodzeniem opracować ten łatwy do odczytania kod ”- powiedział Masahiro Hara.
DENSO WAVE kontynuuje opracowywanie doskonałych algorytmów rozpoznawania opartych na dotychczasowym know-how. Jest to główny powód, dla którego produkty AUTO-ID firmy DENSO WAVE mają doskonałe możliwości odczytu kodu QR.

 

Nowa „realizacja” QR Code

Kod QR jest obecnie wykorzystywany nie tylko w przemyśle wytwórczym, początkowo ukierunkowanym polu, ale także do różnych zastosowań, w tym na biletach i reklamach.
Od czasu wprowadzenia systemu kodów QR w 1994 r. Firma DENSO WAVE rozwija go w celu zaspokojenia potrzeb społecznych. Wprowadzony nowy kod QR obejmuje: SQRC, który ma funkcję ograniczającą odczyt danych, a tym samym poprawiające bezpieczeństwo, oraz Frame QR, który ma pole brezentowe w kodzie, poprawiając wygląd kodu.
System kodów QR wciąż ewoluuje, a połączenie kodu QR i przetwarzania w chmurze oferuje nową wartość dodaną – „Q-revo”.
„Q-revo” to usługa, w której połączenie „Q Platform”, serwera w chmurze, który generuje, dystrybuuje, odczytuje i przechowuje dane kodu QR oraz czytnika kodów QR „Q”, aplikacji na smartfony, umożliwia śledzenie, autentyczność wyrok, usługi płatnicze / punktowe / kuponowe, kontrola dostępu / kontroli dostępu itp.

„Opracujemy systemy wykorzystujące kod QR z punktu widzenia użytkowników”, Atsushi Tano, pracujący dla System Solution Group.

Know-how należące do producenta, który opracował system QR Code, prowadzi do kolejnego „spełnienia”.

 

Przyznana popularna nagroda

Europejska Nagroda Wynalazcy jest przyznawana co roku od 2006 r. Przez Europejski Urząd Patentowy wynalazcom i grupom wynalazców doskonałych technologicznie, społecznie i ekonomicznie wynalazków. W 2014 r. Zespół programistów QR Code otrzymał nagrodę popularną (zwycięzca wybrany spośród finalistów spośród głosów publicznych), otrzymując wysoką ocenę, ponieważ kod QR został powszechnie uznany przez konsumentów w wielu regionach i grupach wiekowych .

źródło: https://www.denso-wave.com/en/technology/vol1.html
DENSO WAVE INCORPORATED ma wiele patentów na kod QR

 „QR Code” jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy DENSO WAVE INCORPORATED w Japonii i innych krajach.

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych1)

Rozdział 1 Przedmiot prawa autorskiego Art. 1. 
Art. 1.
1. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). 
2. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: 

 1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe); 

 2) plastyczne;
 3) fotograficzne;
 4) lutnicze;
 5) wzornictwa przemysłowego;
 6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
 7) muzyczne i słowno-muzyczne; 8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne; 9) audiowizualne (w tym filmowe).
 

21. Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.

 3. Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną.
 4. Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.
 
 Art. 2.
 1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. 
2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. W przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania. 
3. Twórca utworu pierwotnego może cofnąć zezwolenie, jeżeli w ciągu pięciu lat od jego udzielenia opracowanie nie zostało rozpowszechnione. Wypłacone twórcy wynagrodzenie nie podlega zwrotowi.
 4. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem.
5. Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego.
Przewiń na górę